Üçgen Formasyonu nedir? Simetrik Üçgen Formasyonu

Üçgen Formasyonu

Üçgen formasyonu teknik analizde kullanılan bir devam formasyonudur. Üçgen formasyonuna teknik analizde sık sık başvurulmaktadır. Üçgen formasyonu üç farklı üçgen şekli oluşturmaktadır. Üçgen formasyonu; yükselen üçgen formasyonu, alçalan üçgen formasyonu ve simetrik üçgen formasyonu olarak üçe ayrılmaktadır. Genellikle iki trend çizgisi vardır ve farklı yönlere doğru hareket etmektedir. Fiyatlarda artan sıkılaşma ile de bir üçgen şekli oluşumu görülmektedir. Mevcut sıkışma tamamlandığı zaman formasyon da tamamlanmaktadır. Bu üçgen şekilleri üç farklı şekilde olabilmektedir.

Simetrik Üçgen Formasyonu

 Simetrik üçgen formasyonu, üçgen formasyonlarından birisidir. Simetrik üçgen formasyonu oluştuğunda alıcı ve satıcıların dengede olduğu bilinmektedir. Artan bir sıkışıklık vardır ve fiyatlar bu alanda bir hareket göstermektedir. Simetrik üçgen bir yönde kırılma yaşar ve piyasa o kırılma yönünde hareketine devam eder. Üçgenin alt ve üst kenarları bilgiler içermektedir. Üçgenin üst kenarı düşen trend çizgisi oluşturabilmektedir. Üçgenin alt kenarı ise yükselen bir trend çizgisi oluşturmaktadır. Üçgen formasyonu simetrik üçgen formasyonunda aşağı yönlü ve yukarı yönlü trendler beraber gerçekleşmektedir. Yükselen ve alçalan trendler birleştirilerek bir simetrik üçgen meydana gelmektedir.

Yükselen Üçgen Formasyonu

 Yükselen üçgen formasyonunun simetrik üçgen formasyonuna benzer olduğu görülmektedir.  Ancak bazı noktalarda yükselen üçgen formasyonu, simetrik üçgen formasyonundan ayrılmaktadır çünkü üst trend çizgisi yatay bir görünümdedir. Yukarı yönlü bir formasyon çeşididir. Piyasanın aşırı alım bilgesinde olduğu görülmektedir ve bu durumda fiyatlar geri çekilmeye başlamaktadır. Grafikte kendisini bu şekilde göstermektedir. Bir miktar geri çekilme olsa da alıcılar tekrardan kendini gösterir ve yukarı doğru bir hareket başlar. Yukarı hareketin devam ettiği görülmektedir. Direnç seviyesinin kırılması kadar yukarı doğru bir hareket beklenmektedir.

Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonu alt bant destek çizgisine sahiptir. Bu çizgi yataydır ve bu yönü ile diğer formasyonlardan ayrılır. Alçalan üçgen formasyonları grafiği aşağı doğrudur. Aşağı trend içerisinde bir oluşumda trendin devamının gelmesi beklenmektedir. Grafik oluşumunda piyasa, aşırı satım bölgesindedir. Fiyatların da yukarı gitmeye başladığı görülmektedir. Bir süre yukarı doğru olan hareketin aşağı yönlü olduğu da görülebilmektedir. Yukarı doğru olan harekette alıcıların araya girmesi ve bir düşüş olacağı bilinmektedir. Her seferinde yeni alçalan yüksekler meydana gelir, Trendin dipleri birbirine yakındır ve tepeler birleştirildiğinde düşen trend oluşumu görülmektedir. Bu piyasada genellikle satıcılar, alıcılardan daha güçlü bir konumdadır.

Yükselen Üçgen Formasyonu Nedir

 Yükselen üçgen formasyonunda alıcılar, satıcılardan daha güçlü bir konumdadır. Yükselen bir trend söz konusudur. Yükselen üçgen formasyonu fiyatların belli bir artışta olduğunu göstermektedir. Trendin tepeleri de birbirine yakın konumlanmaktadır. Tepeler birleştirildiğinde ortaya düz bir çizgi çıkmaktadır. Dipler ve tepeler birleştirildiğinde ortaya bir üçgen şekli çıkmaktadır. Yükselen üçgen formasyonu yükselen bir trendi, artan fiyatları göstermektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*