Takoz Formasyonu nedir? Yükselen ve Alaçalan Takoz

Takoz Formasyonu

Takoz formasyonu demek bir işlemde belirtilen fiyatların belli sürelerde bir üçgen içerisine sıkışmasıdır. Trend üstünde formasyona karşı ters yönlü oluşan ve kısa süreli olarak ikincil bir trend olarak görülürler. Ancak buradaki üçgen yapısı, üçgen formasyonlarından daha da farklı bir şekilde olmaktadır. Bu formasyon yukarı ya da aşağı eğilimli olabilen üçgenlere karşı olarak gösterdiği yönün tam tersini işaret etmektedir. Genel amacı ise fiyatların gün geçtikçe daha az bir genişlikte hareket gösterdiği ve sıkılaşmanın başlamış olduğu süreci göstermektedir. Birbirine doğru yaklaşan iki sınır çizgisinin birleşme gerçekleşmeden fiyattaki kırılma anı böylelikle görülmüş olur. Bu üçgenlerin incelenmesi iki hafta ya da iki ay şeklinde olabilir. Takoz formasyonu en doğru sonuçlar elde edilmesi ancak yükselen ya da alçalan takoz olarak incelendiğinde sağlanmaktadır.

Yükselen Takoz Formasyonu

Bu formasyon üzerinden fiyatlardaki düşüş trendleri sergilenmektedir. Eğer formasyon yukarı trendde oluşmuşsa trendin yakın zamanda değişim göstereceğine işaret etmektedir. Aşağı yönde bir hareketlilik olmuşsa kısa bir yükselişin ardından trendin yeniden düşüş yaşayacağı anlaşılır. Üçgenlere oldukça benzetilen yükselen takoz formasyonu aslında çok farklıdır. Bu takoz formasyonunda en önemli görülen şey, dip ve tepelerin birbirine göre olan konumlardır. Üçgenlerde alçalan tepeler ya da yükselen dipler olmakta iken bazı durumlarda tepeler alçalabilir bunun sonucunda diplerde yükselme meydana gelir.  Bir başka şekilde ise diplerde yükselme olunca tepeler yatay konumda olabilir. Yükselen takoz formasyonu nasıl tespit edilir diye merak edenler için her tepenin bir önceki tepeden daha yüksek seviyede oluşmasıyla ortaya çıkar. Benzer şekilde her dibinde bir önceki dipten daha yüksek seviyede olması gerekir. Formasyonların alt seviyelerinden çekilen destek çizgileri ve üst seviyelerden çekilen direnç çizgileri, bir üçgen şeklini andırırlar. Yükselen takoz formasyon destek çizgisinin eğimi direnç çizgilerindeki eğimlerden daha fazla olmalıdır. Bu takozlar hem yükselen hem de düşebilen trend içinde gelişim gösterebilirler. Formasyon oluşurken hacminde gözle görülür bir düşüş olmaktadır. Bu düşüşle hacim desteklerinden eksik olacak olan düşüşün bir trendden farklı olarak bir formasyon oluşumu gerçekleşeceğine işarettir.

Alçalan Takoz Formasyonu

Fiyatlardaki artış eğilimi olarak yorumlanan alçalan takoz formasyonu ise yükselenden daha farklıdır. Formasyon aşağı yönlü oluşmaya başlamış ise bu oluşum trendinin durumunda değişiklik olacağını ifade eder. Bu değişim yukarı yönlü ise hareketin bu yönde etkisinin devam edeceğini gösterir.

Düşen Takoz Formasyonu

Formasyonda oluşan ücret düzeyleri, bir önceki ücret düzeylerinden daha düşük bir tepede görünüyorsa burada düşen takoz formasyonu bulunmaktadır. Formasyon tekrar çalışmaya başladığında genellikle takoz yönü de aynı yönde bir kırılma yaşar yani burada ücret, kanalın alt çizgisini kırmaktadır. Bu işlemden sonra yorumlayacak olursak formasyonda hızlı bir düşüş görülür. Kısaca düşen takoz formasyonunda kanalın yukarı gösterilen bandı kırılır ve yükseliş çok hızlı bir şekilde meydana gelir.

Yükselen Takoz Formasyon Hedefi

Yükselen takoz formasyon hedefi belirlemek çok önemlidir. Çünkü formasyon fiyatlarındaki sıkışmaların hangi yönde devam ettiği, ne kadar daha sıkışma olacağı ve kırılma olacaksa nereye kadar gideceğini bize göstermektedir. Buradaki hedef, takoz yükselişi kadar bir fiyat hareketi görülmesinin beklenilmesidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*