MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kripto paraları yatırım ve ticaret amaçlı kullanıyorsanız, sizin de bir  cüzdanınızın bulunması gerekiyor. Cüzdan sahibi (metamask) olmak ise çok zorlu bir işlem değil ve tamamen ücretsiz.

Kripto para cüzdanları, özel anahtarınızı saklamanıza ve kurmuş olduğunuz cüzdan türüne göre, birden fazla defter ile etkileşimde kalmanıza yardımcı olan bir köprü niteliğindedir.

Bu cüzdanlar arasında en popüler olanı Ethereumdur.  Ethereum, Blockchain üzerinde çalışan ve ETH ve desteklediği kripto paraları depolamanıza yardımcı olan MetaMask’dır. MetaMask sayesinde kolaylıkla Ethereum dapp’lerine (merkezi olmayan uygulamalar) erişim sağlayabilirsiniz.

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır. MeteMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz.

MetaMask Nasıl Yüklenir?

Öncelikle MetaMask’ı yüklemek için Google Chrome tarayıcınızın uzantılar bölümüne “MetaMask” yazarak ya da aşağıda belirttiğim linkten direkt olarak indirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, son günlerde artan kripto para dolandırıcılığından dolayı indirdiğiniz eklentiye ya da uygulamaya çok dikkat etmelisiniz.

Metamask Cüzdan
Metamask Cüzdan

MetaMask İndirme Linki: https://metamask.io

Linkten ya da Google Chrome eklentisinden MetaMask’ı yükledikten sonra, tarayıcınız sağ üst köşesine gelen uzantıyı açmanız gerekiyor. Uzantıyı açtıktan sonra, sizden daha önce MetaMask cüzdanına sahip olup olmadığınız yönünde bir soru gelecektir.

Metamask Cüzdan
Metamask Cüzdan

Sizin ilk kez bir MetaMask cüzdan kullandığınızı varsayarsak, “Create a Wallet” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra  sizden aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, en az sekiz haneli bir şifre girmenizi isteyecek.

Giriş için şifrenizi belirledikten sonra, uygulama size 12 farklı anahtar kelime verecek. Varlıklarınızın gelecekteki güvenliğini sağlamak ve herhangi bir erişim kaybında bir sorun yaşamamak adına mutlaka bu 12 kelimeyi bir kağıda yazıp, kağıdı saklamanızı öneriyoruz. Çünkü bu anahtar kelimelere sahip olan bir kişi cüzdanınıza tam erişim sağlayabilir.

Metamask Cüzdan
Metamask Cüzdan Nedir?

MetaMask tarafından verilen 12 anahtar kelimeyi not aldıktan sonra,  size vermiş olduğu kelimelerden karışık olarak doğrulama yapmak adına soracaktır. Bu kelimeleri de  sizden istediği şekilde girdikten sonra MetaMask cüzdanınız kullanıma hazır.

Tüm bu aşamalardan sonra MetaMask cüzdanınızı ister varlıklarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. örneğin ;

Ister ETH tabanlı kripto paraların değişimi için, isterseniz de Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalarda işlem yapmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*