Kripto Para Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliği

Kripto para madenciliği günümüzde kripto paralara olan ilginin artmasından dolayı merak edilen bir araştırma konusu olmuştur.  Farklı kripto paraların madenciliği için farklı donanımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin ve Lightcoin madenciliğinde farklı donanımlara ihtiyaç duyulduğu gibi Ethereum madenciliğinde de farklı donanıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu donanımlar kripto paranın piyasa büyüklüğü ve hesaplanma zorluğuna göre değişmektedir. Her donanımın içinde bulunduğu farklı bir sistem ve sağladığı farklı özellikler vardır.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği günümüzde kripto para üretimi yapılan sistem olarak adlandırılmaktadır. Bu sistemle blok zinciri üzerinde işlemler doğrulanmakta ve bu işlemi yapan sistem de yeni üretilen kripto parayla ödüllendirilmektedir. Ciddi bir donanım ve yazılım gerektiren kripto para madenciliği işlemi, birden fazla farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Bu yöntemler ASIC Madenciliği, GPU Madenciliği, CPU Madenciliği ve Bulut Madenciliği olarak adlandırılmaktadır.

Kripto para madenciliği güçlü bir donanım ve altyapı gerektirmektedir. ASIC, GPU ve CPU madenciliği adı altında işlemci ve ekran kartı gibi donanımlarla kripto para madenciliği yapılabilmektedir. Ancak bu donanımların harcadığı elektrik gücü üst seviyelerde olmaktadır. Ayrıca bu işlemler sırasında oldukça fazla ısınan donanımların hızlı şekilde soğutulabilmesi gerekmektedir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve Lightcoin ciddi hesaplama verileri gerektiren ve madenciliği ASIC madencilik metoduyla yapılan kripto paralardır. ASIC madencilik metoduyla çok ciddi ve karışık hesaplama gerektiren işlemler yapılabilmektedir. ASIC cihazlar çok fazla elektrik tüketimi yapmaktadır ve bu sebeple çok güçlü bir enerji altyapısına sahip olmak gerekmektedir.

GPU Madenciliği ise bilgisayarların ekran kartlarının işlemcilerinin, hesap yaparak işlemleri doğruladığı kripto para madenciliği sistemidir. Bilgisayarların ekran kartı işlemcileri, bilgisayar işlemcilerine göre çok daha güçlü ve hesaplama konusunda hızlıdır. Donanım olarak ekran kartları Ethereum, Zcash gibi kripto paraların işlemlerinin doğrulanmasında kullanılmaktadır.

CPU Madenciliği ise bilgisayarların işlemcileri kullanılarak yapılan madencilik türüdür. Bulut madenciliği ise gerekli donanım, yatırım, sermaye ve altyapıya sahip olmayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu madencilik şekliyle gerekli donanım, yazılım, soğutma sistemleri, işlemci gücü kiralama adı altında yatırımcılar tarafından kiralanır ve uygulanır.

Telefondan Kripto Para Madenciliği

Telefondan kripto para madenciliği pek makul görülmemektedir. Çok ciddi donanımsal özellikler ve işlemci gücü gerektiren kripto para madenciliği telefonunuzu boşa yormaktan başka bir şey olarak gözükmemektedir. En gelişmiş akıllı telefon ile geceleri 8 saat madencilik yaparak 1 ay sonunda 13 dolar elde edilebileceği söylenmektedir. Ayrıca tüm bu sürecin sonunda telefonunuz muhtemelen donanımsal olarak kullanışsız bir hale gelecektir.

Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Kripto para madenciliği işlemi ilene kadar kazanıldığına dair net bir şekilde miktar belirtmek pek mümkün değildir. Son derece değişken bir durum olduğu söylenebilir. Madenciliğini yapmayı düşündüğünüz kripto para, donanımsal gücünüz, enerji ve soğutma için gerekli altyapıya sahip oluşunuz gibi pek çok unsur vardır. Tüm bu ciddi sermayeyi karşılamanız durumunda kazandığınız kripto para miktarı, yıpranan donanımlarınızın yerine yenisini koymaya ve ciddi faturaları karşılamaya yetmelidir. En basit donanımla girişilen bir kripto para madenciliği güç tüketimini en az 4 kat arttırmaktadır. Bu çerçevede Hisse Kanıtı madenciliği daha çok tercih edilmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*