Hashrate Nedir? Bitcoin Hashrate nedir?

Hashrate Nedir

Hashrate nedir sorusuna cevap bulmak istenildiği zaman karşımıza Türkçe adı ile hash oranı çıkmakta ve kripto para piyasasında ağın işlem yapılma gücünü ölçen bir birim değeri olarak tanımlanmaktadır. Blockchain uygulamalarında bir hash birimi veri madencisinin performans hızını belirlemede kullanılmaktadır.

Gpu Hashrate

En fazla kullanılan hashrate kıstaslarından biri de bir saniyede olan hash niceliğidir. Başka kelimeler ile ifade etmek gerekirse, bir saniye içerisinde çözülen SHA-256 algoritması miktarını ölçen bir değerdir. Bilgisayarlarda işlem gücünü CPU (central processing unit) adı verilen donanımlar sağlamaktadır. Ancak, GPU (graphics processing unit) ile yapılan veri madenciliği CPU donanımlarına göre çok daha verimli olmasından ötürü artık ekran kartları bu işlemler için kullanılmaktadır. Hashrate nedir aramalarında en çok Gpu hashrate oranlarına bakılmaktadır. Birçok ekran kartı veri madenciliğinde kullanılmak üzere kazıcılar tarafından tercih edilmekte, en verimlisine ulaşmaya çalışılmaktadır.

Rx580 Hashrate

Rx580 ekran kartı AMD firmasının ürettiği bir ekran kartı olarak karşımıza çıkmaktadır. AMD firmasının ekran kartları genel olarak ve tercih edilirlik bakımından veri madenciliği için en iyi seçimler arasında yer almaktadır. Bu tanımlama Rx580 içinde geçerlidir. Bahse konu ekran kartı, çok yüksek hashrate ile veri madenciliğine imkân sağlarken sadece 130-135W’lık bir enerji tüketimi olmaktadır. Yüksek kapasite ve düşük güç harcaması ile rahatlık ile kâr sağlayan bir ekran kartıdır. Çekirdek hızı 1340 Mhz olan Rx580, genelde hashrate nedir suali ile merak edilmektedir. Ethereum için bir adet Rx580 25 MH/s hash oranına ulaşabilmektedir.

Bitcoin Hashrate

Kripto para ağının blockchain işlemlerinde güvenlik her zaman ön planda tutulmaktadır. 1. nesil kripto para birimi Bitcoin’de de bu güvenliği yüksek oranda tutabilmek maksadıyla birçok sayıda karmaşık matematiksel işlemlerin yapılmasına gerek duyulmaktadır. Asıl amaç işte bu karmaşıklık içinde blokları bulmaktır. Matematik sayma birimleri olan kilo, mega ve tera gibi terimler hash oranını açıklamada kullanılmaktadır. Bitcoin blockchain uygulamalarında ise ağın 5 TH/s (1 saniyede 5 terahash oranı) sayısal değerine ulaşmasının, her saniye içinde 5 triyon hesap yapabilecek imkânı olduğunu göstermektedir. Yukarıda belirtilen ve kısa yapılan tanımlar ile değerlendirme hashrate nedir sorusunun cevabı olarak kabul edilebilir.

Current Effective Hashrate Ne Demek

Current effective hasrate terimi veri madenciliğinde kazımı etkileyen faktörlerden biridir. Bu terimin kullanılmasında raporlanan, ortalama ve verim olmak üzere farklı tanımlar da bulunmaktadır. Bu üç istatistik havuz madenciliğinde bağımsız olarak veri madenciliğinin özetini oluşturur. Her biri kazım esnasında bu işi yapanlara performansları hakkında bilgilendirme yapar. Raporlanan, kullanılan teçhizatın o an ki hash oranını göstermektedir. Ortalama, adından da anlaşılacağı üzere, hashrate’in gerçek matematiksel ortalamasıdır. Belirli zaman aralığında verimli oranı bildirir. Bu süre genellikle 24-48 saat aralığında olmaktadır. Verim oranı ise bu üç istatistik arasından en karmaşık ve önemli olanıdır. Verimli hash oranı sadece havuz madenciliğine kabul edilen hashlerin hesaplanmasından bulunur.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*