Borsa Grafik Okuma – Borsa Grafik Okuma Teknikleri nelerdir?

Borsa Grafik Okuma

Borsa teknik analizlerini anlayabilme ve yorumlama için öncelikle borsadaki grafik işlemini bilmek gerekir. Borsadaki yatırımların değerlerinin ne kadar olduğunu ölçmek ve yatırımların karşılığı olarak kısa sürede yüksek gelir sağlama amacı ile borsa grafik okuma yapılır. Finans sektöründeki dalgalanmaların uzun mu yoksa kısa vadede mi süreceğini takip etme ve yapılan çalışmalar neticesinde, yatırımları daha da katlamak için, yatırımcıların mutlaka düzenli bir şekilde borsa grafik okuma işlemi yapması zorunludur. Uzmanlara göre borsada yapılan bir yatırımdan kısa sürede iyi bir kazanç elde etmenin tek yolu teknik analiz işlemleri ve grafik okumanın sıkı bir şekilde yapılmasıdır. Yatırım yapılması için en doğru hisse senetleri nasıl belirlenir ya da hisselerin güvenli kontrolü nasıl sağlanır tüm bu detaylı işlemleri kısaca inceleyelim.

Borsa Grafik Okuma Teknikleri

Borsa grafik okuma esnasında işlemi anlamanız ve yorumlamanız için teknik analiz kavramlarına hâkim olmalısınız. Burada hisse senetlerindeki fiyat dalgalanmaları ve fiyat aralıklarından hariç hiçbir veri dikkate alınmaz. Günlük alım satım işlemleri sırasındaki değerler saptanır ve günlük alış satış hacimleri ile gün içerisindeki düşük ve yüksek fiyatların seviyeleri incelenir. Borsa grafik okumalarında en popüler olan yöntem Dow Teorisidir. Bu teorinin özellikleri ise şöyledir;

  • Piyasadaki mevcut güçlerin en büyük yansıması fiyatlar üzerinde görülmektedir. İşlem zamanlarında sağlanan bilgi veriler, fiyatlar üzerinden hisselere lanse edilir.
  • Borsa işlemlerindeki fiyatların analizleri zamanla eskisi gibi olmakta ve bir tekrar döngüsü oluşmaktadır.
  • Yenilenen bu dalgalanmaların sıkı bir takibi sağlanmalıdır.
  • Borsa eğilimleri geri dönüş işlemlerinin hızlı ve net bir şekilde belirlenmesi ile oluşan dalgalanmaların nasıl pozisyonlarda olacağı bu teknik analiz sayesinde anlaşılır.

Grafik Okuma Borsa

Borsada oluşan piyasa dengelerinin hangi yöne eğilim göstereceği grafik okuma ile tahmin edilir. Bu oranlar yüksek oranda doğru çıkmaktadır. Yatırımlar daha güvenli bir şekilde yapılır. Borsa grafik okumada, borsadaki fiyat dalgalanmaları saptanır ve doğru yatırım adımlarına teşvik edilir. Teknik analizler ile fiyat tablolarında çizgisel ve istatistiksel çalışmalar detaylı bir şekilde oluşturulur.

Borsa Grafik Okuma Programı

Borsa grafik okuma programları ile istediğiniz yerde dilediğiniz saate borsa kapalı bile olsa yatımlarınızı takip edebileceğiniz programlar bulunmaktadır. Bu programlar yardımı ile sürekli güncellenen veriler, hisse senetlerindeki değişimler, yatımlar, fiyat dengeleri arasındaki farklar ve daha birçok hizmeti tek bir uygulama içerisinde bulabilirsiniz.

Borsa Grafik Okuma Kitabı

Günümüzde borsa grafik okuma işlemi için çok sayıda borsa analiz kitapları çıkmıştır. Bunlardan piyasada en çok rağbet görenler; Borsa’da Tek Başına, A’dan Z’ye Forex ve Akıllı Yatırımcı gibi kitaplardır fakat piyasada bunlarında dışında pek çok kitap her yıl basılmaktadır. Borsa okuma kitapları yatırım yaparken size farklı bir bakış açısıyla bakabilmeyi öğretir ve bu işlemlerin ardındaki matematiksel yöntemleri öğretir. Bu kitaplar sayesinde teknik analiz ve borsa grafik okuma konularında ileri bir seviye kazanabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*