Bitcoin Yasal mı? Yasal Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Yasal mı

Bitcoin dijital bir para birimi olup, herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan transfer edilebilmektedir. Farklı ülkelerin para birimleri ile de alınıp satılabilme fırsatı sunmaktadır. Bir dezavantaj olarak takip edilmesi zor olabilmektedir. Bitcoin dijital para biriminin herhangi bir düzenleyici resmi kuruluş ile ilişkisi bulunmamaktadır. Türkiye’de alınıp satılmasını düzenleyen bir düzenleyici kuruluş da yoktur. Düzenleyici bir kuruluşun olmaması Bitcoin yasal mı sorusunu gündeme getirmektedir. Yasal olarak herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Yasal olarak sakınca olmasa da yapılan işlemlerin devlet tarafından bir güvencesi yoktur. Bitcoin sanal bir para birimi karşılığını vermektedir. Alınıp satılması ülkemizde yasalar önünde bir problem oluşturmamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Yasal Mı

 Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu vardır ve bu tür işlemlerin devlet tarafından güvencesini oluşturmaktadır. Bu kuruluş tarafından bitcoin, elektronik para birimi olarak kabul edilmemiştir. Kanun çerçevesinde bir denetime tabi tutulmamaktadır. Bu denetimin olmaması yasal olarak bir suç oluşturduğunu göstermemektedir. Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasal bir güvencesi olmadığını göstermektedir. Sanal bir para suç teşkil ettiğinde, yasal olduğunu bildiren bir mevzuat olması gerekmektedir. Bitcoin sanal paranın suç oluşturduğunu söyleyen bir mevzuat hükmü yoktur. Bitcoin yasal mı sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Bitcoin Almak Yasal Mı

 Bitcoin almak yasal olarak bir sorun oluşturmamaktadır. Bitcoin işlemlerinde devlet güvencesi yoktur. Mevcut piyasa değerleri oldukça çabuk değişim gösterebilmekte ve dijital olan cüzdanların çalınabilmesi gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilmektedir. Kullanacak ve ticaretini yapacak kişi için yüzde yüz güvenli bir ortam yoktur. Yasal düzenleme olmaması yasa dışı işlemlere açık bir hale getirmektedir. Bitcoin almak ise yasal olarak uygunsuz bir durum yaratmamaktadır.

 Bitcoin Türkiye Yasal Mı

 Türkiye’de bitcoin alınıp satılması, bitcoin üzerinden bir ticaret yapılması yasak değildir. Yasalar önünde bir sorun teşkil etmemektedir. Buna karşılık yapılan işlemler devletin düzenlemesinde değildir. Herhangi bir sorun olduğunda hak iddia edilmesi söz konusu olmamaktadır. Güvensiz bir işlem olduğu söylenmekle birlikte yasal olmadığı söylenemez. Bitcoin yasal mı diye düşünülmeden işlemler yapılabilmektedir.

Bitcoin Türkiye’de Yasal Mı

 Türkiye’de bitcoin alım ve satımı yapılabilmesi için aracı görevi yapan özel şirketler ya da bunun için oluşturulmuş platformlar bulunmaktadır. Kişi bu aracılara verdiği para oranında bitcoin alabilmektedir. Daha sonra yapacağı tüm işlemleri bu aracılar sayesinde gerçekleştirmektedir. Türkiye’de bitcoin satın alınması, ticareti yapılması mümkündür ve yasal olarak bir sakıncası yoktur. Buna karşılık olarak Türkiye’de de bitcoin işlemleri devlet güvencesi dahilinde değildir. Yaşanan herhangi bir haksızlıkta devlet bir düzenleme getirmemektedir. Bundan dolayı güvensiz işlemler dahilindedir.

 Bitcoin işlemlerinde yasal olmayan yollardan elde edilen paralar gizlenebilmekte ve suç yolu ile elde edilen paralar yurt dışına kaçırılabilmektedir. Bu tamamen yasal olmayan usulsüz bir işlemdir. Yasa dışı bir durum olmaktadır. Bitcoin yasal mı sorusunun cevabı ise hayır olacaktır.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Geri Bildirim

  1. Bitcoin Madenciliği nedir? Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? - AirdropTR

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*