Ayı Piyasası nedir? Ayı Piyasası ne demek?

Ayı Piyasası

Ayı piyasası piyasaların düşüşte olduğu trendini ifade etmek için kullanılır. Piyasalarda oluşan karamsar durumun göstergesidir. Orta ve uzun vadede değerlendirme yapılarak ayı piyasası olduğu söylenebilmektedir. En az %20’lik bir düşüşün görülmesi durumunda ayı piyasası tanımlaması yapılabilir. Bu durumun ne kadar süreceği piyasaların durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayı piyasası bazen haftalık veya aylık periyotları kapsarken bazen de yıllık uzun periyotlar yaşanabilmektedir. Sürecin nasıl devam edeceği öngörülebilir olmamaktadır. Ayı piyasası tüm finansal sistemlerin bekleyişe geçtiği bir dönemdir. Önemli yatırımlar yapılmadan önce ayı piyasasının geçmesi ve piyasa koşullarının değişmesi beklenir.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası karamsarlığın hâkim olduğu piyasa koşullarına verilen isimdir. Bu durumda yatırımcılar önemli adımlar atmaz ve piyasa koşullarının düzelmesini bekler. Bu süre bazen bir hafta bazen de yıllar sürebilmektedir. Bu terimin 18. yy. ‘da Londra’da kullanılmaya başlandığı ve sonrasında Amerika’da yaygınlaştığı söylenmektedir. Ayı piyasası tabiri ayıların saldırı sırasında pençelerini yukarıdan aşağıya doğru indirmeleri düşünülerek oluşturulmuş bir tabirdir. Saldırı özelliklerine göre piyasalarla mukayese yapılmıştır. Piyasalardaki fiyat hareketleri de aynı yönde olduğu için bu tanım kullanılmaya başlanmıştır.

Ayı Piyasası Ne Demek

Piyasada her iyi ve hareketli trend sonrası bir düşüş gözlemlenmektedir. Ayı piyasasında piyasalardaki durumun çok iyi analiz edilmesi önemlidir. Ayı piyasası oluştuğunda ekonomik gidişat iyi değildir. Toplumda işsizlik artmaktadır ve tüm bunlara bağlı olarak da ekonomide durgunluk yaşanmaktadır. Borsada işlem yapılan hisse senetleri fiyatları en düşük seviyededir. Altın piyasaları da düşüş yaşamaktadır. Ayı piyasasında ayakta kalabilmek için söylentilerle işlem yapılmaması önemlidir. Uzun vadeli düşünerek hisse senedi yatırımlarını arttırabilirsiniz. Bu da gelecekte kazanç elde etmenizi sağlar. Yatırımlarınızı yönlendirmeden önce yatırım yapacağınız şirketlerin değerlendirmesini çok iyi yapmış olmanız önerilir.

Boğa Piyasası Ayı Piyasası

Boğa piyasasında yatırımcılar kâr için yatırım yaparlar. Ayı piyasası ise içinde bulunulan durum sebebiyle net bir karar vermek çok zor olmaktadır. Boğa piyasalarında kişilerin alım gücü yüksektir ve bu da ekonomik olarak olumlu sonuçların oluşmasına zemin hazırlar. Piyasalar yatırımcılar için güvenli ve avantajlı durumdadır. Ayı piyasasında ise tüketiciler piyasa koşulları sebebiyle alım yapmamaktadır. Bu temkinli davranışlar ekonomik olarak sıkıntıların oluşmasını tetikler.

Ayı Piyasası Boğa Piyasası Nedir

Ayı piyasasında güven kaybeden yatırımcılar ticari faaliyette bulunmaya karşı temkinli davranış sergiler. Boğa piyasasında ise ekonomik durum her türlü yatırımın yapılmasına ve kazanç sağlamaya müsaittir. Olumlu tablo yatırımcıları teşvik etmektedir. Ayı piyasası zaman içerisinde koşullara bağlı olarak gerçekleşir. Ve bu sonuçla karşılaşmadan önce kendini belli eden olaylar gelişir. Boğa piyasasındaki hızlı yükselişin ardından oluşan karlılık zamanla tersi yönde hareketi tetikler. Fiyatların düşmesi satıcıların panik olmasına sebep olur. Fiyatlar iyice düşer. En son piyasa kendini toparlama aşamasına geçerek bu olumsuzlukların etkilerinden sıyrılmanın yollarını aramaya başlar.

Sorumluluk Reddi Beyanı :Yayınlanan bu makalede bulunan bilgiler kesin doğruluk sağlamamakla birlikte, Kullanıcılar ve takipçilerimiz , paylaşılan bilgileri ve kampanyaları iyi araştırıp analiz etmekle yükümlüdür. Paylaşmış olduğumuz içeriklerden meydana gelecek herhangi maddi, manevi kazançlar ve kayıplardan tamamen kullanıcının kendisi sorumludur. Hiç bir paylaşımımız Yatırım Tavsiyesi değeri taşımamaktadır.

Cevap Bırak

Eposta Hesabınız Gizli Kalacaktır


*